Monument 1944 suurpõgenemise
mälestuseks Pärnus

 

TOETA MÄLESTUSMÄRGI LOOMIST!

Armsad Eesti sõbrad võõrsil ja kodu Eestis!

Minu nimi on Kristi Vuht Allpere. Olen Suurpõgenemise laps, sündinud sõjaaegses Pärnus.

Oli aasta 1944 Pärnus. Ühel õhtul kogunesid pered paksudes talveriietes, pisilapsed sülle võetud, pambud käes. Peitsime end veoauto kastis vaikuses. Oli külm ja pime. Tee viis meid Pärnu linnast Tõstamaa poole, kus metsas kalurikülas ootas salaja ehitatud 9 meetrine paat. Pärnu linn põles, ilus uus kaarsild oli hävitatud. Sakslased taganesid ja Vene väed ründasid. Paat lükati merre ja suunduti Gotlandi saare poole. Oht oli taevas ja vees. Lennukid ja allveelaevad ei andnud lainetel triivivatele põgenikepaatidele armu.

See oli 80 aastat tagasi – Suurpõgenemine 1944. Minna ei tahtnud, kuid jääda ei saanud.

Vaevalt on perekondi, keda see massiline põgenemine ei mõjutanud. Eesti rahva saatus muutus igaveseks.  80 000 Eesti kodanikku olid sunnitud oma kodudest lahkuma ning jätma oma lähedased igaveseks maha. Põgeneti väikeste ja suurte paatidega üle mere, jalgsi ja mis tahes saadaoleva sõidukiga. Neist said pagulased, kes ei saanud tagasi pöörduda. Nende saatus oleks olnud surm, vangistus või Siberi gulag. Sellel meeleheitlikul läände põgenemisel hukkus tuhandeid inimesi.

Pärast sõja lõppemist loodeti naaseda tagasi koju vabasse Eestisse, kuid peagi kustus lootus. Nõukogude Liit okupeeris Eestimaa 50 aastaks. Nõukogude terrori hirmus hajuti pagulastena üle maailma laiali, et alustada uut elu. Eestist lahkumise valu ei jätnud neid kunagi.

Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) suurpõgenemise toimkond on aastaid agaralt vabatahtlikult töötanud selle traagilise osaga meie rahva ajaloost, et mitte unustada.

SUURPÕGENEMINE 1944 MÄLESTUSSAMMAS

Meie suur, märkimisväärne saavutus on püstitada mälestussammas Pärnu linna, et jagada kõigile, kes Pärnut külastavad või jõe ääres jalutavad, meie suurpõgenemise ajalugu. See mälestusmärk on pühendatud kõigile eestlastele, kes põgenemise tõttu kannatasid. Mälestusmärk on väga tähendusrikas ja väljapaistev. Tuhanded inimesed jätsid Pärnus hüvasti oma lähedastega. See mälestusmärk on pühendatud kõigile eestlastele, olenemata sellest, millisest rannast, abajast või sadamast nad lahkusid.

Mälestusmärgi loomine, valmistamine ja paigaldamine vajab 60 000 eurot.

Koostöös väga vastutuleliku Pärnu linnavalitsusega, kes annetab maa-alad monumendi paigutamiseks, oleme valinud haruldase asukoha Pärnu jõe kaldal, silla kõrval, kust lahkusid tuhanded laevad.

Koos linnavalitsusega oleme valinud tuntud Eesti skulptori Elo Liivi, kelle loomingu võime on haruldane. Skulptuur saab olema sügavalt sümboolne, emotsionaalne ja suure linna ruumiga sobiv.

Nimetame seda “puudutuseks” – jumalagajätmiseks – hetkeks, mil lahkujate sõrmed veel jääjate näppusid puudutavad. Igatsus on sõrmeotstes ja südametes ning see on viimane koosolemis hetk. Peopesas on näha nii väiksemaid kui ka suuremaid laevu.

Lisame siia esialgse kavandi:

 

Avamine on ettenähtud 21. septembril 2024. Olete väga oodatud osalema!

Annetusi saab teha järgnevate organisatsioonide kaudu:

Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu (ÜEKN)   https://uekn.ee
Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ)  https://www.estosite.org
Eesti Ekumeeniline Abistamisorganisatsioon Kanadas (EERO Canada)  https://www.eerocanada.com
Austraalia Eesti Seltside Liit (AESL)  https://eesti.org.au/aesl/
Tammepuu Eesti Klubi MTÜ   https://suurpogenemine1944.wordpress.com

TOETA MÄLESTUSMÄRGI LOOMIST!

Annetada saad ka lihtsasti, tehes ülekande MTÜ TAMMEPUU EESTI KLUBI kontole:

Saaja nimi: TAMMEPUU EESTI KLUBI MTÜ
Saaja konto: EE937700771010046914
Selgitus: SP1944SKULPTUUR
SWIFT Code: LHVBEE22

 

Ootame teie lahket annetust!

Selle projekti lõpuleviimine meie vanemate põlvkonna mälestamiseks sõltub teie rahalisest abist.

Aitäh!

ÜEKN Suurpõgenemise toimkond